Wydarzenia

Rok szkolny 2004/2005

drukuj

Spotkanie autorskie z Justyną Rożko i Marcinem Kruhlejem 12 kwietnia 2005r.

Miłośnicy poezji z ZSOMS mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z młodymi debiutującymi poetami. Oboje są jeszcze licealistami, ale odnieśli już sukcesy.

Justyna Rożko jest autorką zbiorku wierszy pt. "Zasuszone letnie deszcze", a Marcin Kruhlej wydał tomik poezji pt. " Duszna Górka".
Publiczność wysłuchała kilku utworów opublikowanych w wyżej wymienionych zbiorkach. Zostały one zaprezentowane przez uczennice XIII LO: Joannę Juszczuk, Natalię Chlabicz, Justynę Cwalińską oraz Kingę Fiedoruk.


Na widowni znalazły się również uczennice naszego gimnazjum, które z powodzeniem próbują swoich sił w dziedzinie twórczości poetyckiej: Agnieszka Bufal, Julita Sakowska, Zuzia Godlewska, Ola Pszczoła oraz licealiści. Młodzi poeci opowiadali o swoim warsztacie literackim, zachęcali do rozwijania talentów twórczych i odpowiadali na wszystkie, nawet najbardziej dociekliwe, pytania. Ponieważ wybrane wiersze zostały wcześniej omówione na lekcji języka polskiego w klasie I Le (o profilu humanistycznym) przez panią mgr Annę Móżdżyńską, więc młodzież była przygotowana do dyskusji. Po spotkaniu przyszedł czas na rozdawanie autografów. Poeci wzbogacali je pięknymi poetyckimi cytatami.

zobacz galerię zdjęć

Międzyszkolny konkurs na parafrazę wierszy - 16 czerwca 2005r.

Podsumowaniu konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną ZSOMS towarzyszyła serdeczna atmosfera. Konkurs polegał na napisaniu parafrazy dowolnego wiersza Marii Konopnickiej - patronki naszej szkoły lub Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Napłynęło wiele prac. Po ich wnikliwej analizie, komisja konkursowa pod przewodnictwem pani mgr Katarzyny Zalesko, polonistki ZSOMS, przyznała nagrody.


Oto laureaci:

  1. w kategorii szkół gimnazjalnych:


  I miejsce

  Sylwia Ćwikowska z PG nr 12 w Białymstoku za parafrazę utworu "A jak poszedł król..." M. Konopnickiej


  2. w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:


  I miejsce

  Patryk Gawrychowski z III LO za parafrazę wiersza "Ulica Szarlatanów" K. I. Gałczyńskiego
  II miejsce
  ex aequo Emilia Chomutowska z XI LO w Białymstoku za parafrazę wiersza "A jak poszedł król..." M. Konopnickiej i Joanna Stelmaszuk z III LO w Białymstoku za parafrazę utworu K.I.Gałczyńskiego "Dlaczego ogórek nie śpiewa"
  III miejsce
  Marta Kiebała z III LO za parafrazę wiersza M. Konopnickiej "Budujemy miłej ojczyźnie dom"
  nagroda specjalna
  Agata Wieczorowska z III LO za pracę "Śmierć poety", pierwowzór K.I.Gałczyński
  wyróżnienie
  Joanna Juszczuk z XIII LO w Białymstoku za parafrazę wiersza "Tęcza" M. Konopnickiej

Spotkanie autorskie z Pawłem Gorszewskim - 16 czerwca 2005r.

Młody białostocki literat jest autorem debiutanckiego zbioru niezwykle poetyckich opowiadań pt. "Szelest szarości". Dyskusje o twórczości pisarza poprzedziła prezentacja wybranych utworów w wykonaniu Agnieszki Arciszewskiej i Ewy Jakoniuk - uczennic klasy IIId naszego gimnazjum. Opowiadania zostały wcześniej omówione na lekcjach języka polskiego w klasie IIId dzięki zaangażowaniu pani Anny Móżdżyńskiej.


Uczniowie tej klasy wzięli też udział w spotkaniu. Obecni byli również goście: laureaci międzyszkolnego konkursu na parafrazę wierszy i ich nauczycielki. Imprezę prowadziła Halina Skiepko, bibliotekarka, bowiem organizatorem tego spotkania była biblioteka szkolna.

Dzień Unii Europejskiej - 3 czerwca 2005r.

Rozpoczął go uroczysty apel, podczas którego uczniowie wysłuchali hymnu UE i krótkiego referatu o historii tej organizacji. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie prezentacji krajów unijnych w salach.


Największą kreatywnością i pomysłowością wykazały się klasy I la i II la, które zaprezentowały Francję, II ga i II gb prezentujące Wielką Brytanię, III gb i III gd - Niemcy oraz I lb i I le - Portugalię, a "najpyszniejsza" była sala litewska - klasy II gc i I ga. Imprezie towarzyszył konkurs wiedzy o UE oraz zawody sportowe rozgrywane na boisku szkolnym.

"Moja szkoła w Unii Europejskiej" - 23 maja 2005r.

Publiczne Gimnazjum nr 8 zajęło II miejsce w konkursie wojewódzkim Programu "Moja szkoła w Unii Europejskiej" III edycja w kategorii szkół gimnazjalnych. Docenione zostały działania informacyjno - edukacyjne, które odbywały się w szkole w trakcie roku szkolnego 2004/05 oraz praca pisemna uczennic klasy III gf Moniki Maleszewskiej, Magdaleny Mankiewicz i Moniki Rybakowskiej pt. "Który z programów edukacyjnych UE wykorzystałbym i dlaczego?".

Ranking Podlaskich Szkół Ponadgimnazjalnych - 27 kwietnia 2005r.

XIII Liceum Ogólnokształcące zajęło IX miejsce w ogłoszonym Rankingu Podlaskich Szkół Ponadgimnazjalnych w kategorii Licea, a w podkategorii Najlepsza szkoła sportowa zajęliśmy I miejsce w regionie.

"Nie w moim imieniu" - kwiecień 2005r.

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w zbieraniu funduszy, które przekazano na wsparcie kampanii "Nie w moim imieniu", której celem jest ratowanie koni wywożonych na rzeź. Organizatorem tej akcji jest Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt.

Dzień Samorządności - 21 marca 2005r.

Obchodom tego szczególnego dnia towarzyszyła atmosfera zabawy. Młodzież z każdej klasy przygotowała i wyrecytowała wiersz o szkole. Odbył się pokaz mody wiosennej i makijażu.


Można było się sprawdzić w konkurencjach wymagających zastosowania na wesoło wiedzy z różnych dziedzin np. matematyki, chemii, geografii, historii, języków obcych.

"Arcydzieła literatury XX wieku" - 11 marca 2005 r.

W ZSOMS odbyła się niecodzienna impreza. Otóż nasza szkoła, jako jedyna w mieście, otrzymała w darze od Banku PKO BP w Białymstoku komplet książek z kolekcji Gazety Wyborczej "Arcydzieła literatury XX wieku". Prezent przekazał na ręce Dyrektora szkoły, pana mgr Zdzisława Omiliana, Dyrektor V Oddziału Banku PKO BP, pan Piotr Lewczuk.

Uroczystość uświetniły występy naszych uczniów. Zespół taneczny "Puls" zaprezentował dwa układy choreograficzne, przygotowane pod kierunkiem pani mgr Elżbiety Lichanów, a młodzież z kółka teatralnego prowadzonego przez panią mgr Katarzynę Zalesko - spektakl pt. "Bunt w teatrze".

Oprawę plastyczną tworzyły wystawy: "Ulubione lektury z dzieciństwa nauczycieli ZSOMS" oraz "Zgadnij, kto to" - prezentacja szkolnych fotografii naszych pedagogów. Oj, niełatwo było rozpoznać niektórych nauczycieli.

zobacz galerię zdjęć

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

31 marca 2020

Imieniny:
Balbiny, Kamila, Kornelii