Wydarzenia

Rok szkolny 2005/2006

drukuj

Wycieczka koła historycznego do Krakowa i Oświęcimia - 7 czerwca 2006

Członkowie koła historycznego, pod opieką pani Agnieszki Wiechetek i Elżbiety Kurian, wyruszyli na wycieczkę do Krakowa i Oświęcimia.
Podróż pociągiem trwała ponad 8 godzin, ale dotarliśmy szczęśliwie do celu. Po zakwaterowaniu w schronisku młodzieżowym i krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na kopiec Kościuszki i spacer po krakowskich Błoniach.
Następny dzień spędziliśmy na poznawaniu zabytków Krakowa. Zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu, katedrę i smoczą jamę (niestety smoka chwilowo nie było!). Następnie wzdłuż Wisły ruszyliśmy na krakowski Kazimierz, gdzie w jednej z synagog obejrzeliśmy wystawę pt. „Żydzi polscy” i filmy dokumentalne pokazujące życie w tej dzielnicy w latach 30-tych XX wieku.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy już o 5.30, aby zdążyć na pociąg do Oświęcimia. Zwiedziliśmy tu hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Nasza przewodniczka ukazała nam ogrom cierpienia i bólu związany z tym miejscem – byłą fabryką śmierci. Pamięć ofiar uczciliśmy minutą ciszy przy ścianie śmierci. Takie miejsca właśnie, nie książki historyczne ukazują nam tragizm wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Po powrocie do Krakowa spacerowaliśmy uliczkami starego miasta, podziwiając zabytki.
Ostatni dzień upłynął nam w podróży do domu. Wspominaliśmy miejsca i chwile wspólnie spędzone. Na pewno wrócimy tam jeszcze nie raz.
zobacz galerię zdjęć

Dzień Sportu - 2 czerwca 2006r.

Uroczystego rozpoczęcia obchodów Dnia Sportu dokonał pan dyrektor Krzysztof Ostrowski życząc wszystkim dobrej zabawy i sukcesów startującym. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali na tę szczególną okazję mnóstwo atrakcji.
Na początku obejrzeliśmy pokaz taneczny dziewcząt klas gimnazjalnych, uczennic pani Elżbiety Lichanów, pan Dariusz Zalewski z podopiecznymi zaprezentował pokaz sportów walki, swój układ taneczny przedstawiły cheerleaderki z gimnazjum przygotowane przez panią Małgorzatę Dąbrowską.
Reprezentacje poszczególnych klas wzięły udział w różnorodnych konkurencjach sportowych:
- w meczu piłki siatkowej dziewcząt LO, reprezentacja klas II pokonała dziewczęta z klas I (2:1),
- mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami PG nr 8 i XIII LO wygrali piłkarze z liceum,
- w X Turnieju o puchar przechodni Dyrektora ZSOMS w Białymstoku w piłce ręcznej chłopców kolejne lokaty zajęli:
I miejsce – absolwenci XIII LO
II miejsce – absolwenci PG nr 8
III miejsce – reprezentacja XIII LO
IV miejsce – reprezentacja PG nr 8,
- w turnieju tenisa stołowego zwycięzcą został Cezary Ławniczak,
- w turnieju „Siłacze 2006” w rywalizacji drużynowej na najsilniejszą klasę gimnazjum uplasowały się kolejno reprezentacje:
I miejsce – II GB
II miejsce – III GB
III miejsce – I GC,
- w konkurencji indywidualnej „Herkules PG nr 8” zwyciężyli: wśród chłopców - Patryk Oleńczuk, wśród dziewcząt – Sylwia Ciereszko,
- w turnieju „Siłacze 2006” w rywalizacji drużynowej na najsilniejszą klasę liceum zwyciężyła klas I LE,
- w konkurencji indywidualnej „Herkules XIII LO” zwyciężyli: wśród chłopców – Adam Tomaszewski, wśród dziewcząt – Monika Kamińska.
Zwycięzcom gratulujemy wyników i zdobytych nagród.
zobacz galerię zdjęć

Członkowie koła geograficzno - historycznego w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej - 31 maja 2006 r.

Wspólnie z grupą koła geograficzno – historycznego wybraliśmy się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oddział w Białymstoku.
Celem naszej wyprawy było zgłębienie wiedzy meteorologicznej.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia ogródka meteorologicznego, gdzie zapoznaliśmy się z wieloma urządzeniami pomiarowymi. Pełniąca 24 godzinny dyżur Pani Meteorolog zdradziła nam tajniki prognozowania pogody.
Przyrządy meteorologiczne rozmieszczone są tak by na wskazania jednego nie wywierał wpływu drugi przyrząd.
Do pomiaru temperatury służą termometry umieszczone w klatce meteorologicznej Psychrometr Augusta – pionowy; składa się z dwóch termometrów pionowych, jeden jest zanurzony w wilgotnym batyście a drugi suchy oraz dwóch termometrów poziomych
minimalnego i maksymalnego.
Wszystko jest skomputeryzowane i połączone z pokojem meteorologów.
Temperaturę gruntu mierzy się za pomocą termometrów gruntowych umieszczanych na głębokości 5, 10, 20 i 50 cm. Specyficzną cechą budowy termometru gruntowego jest wydłużenie części zawierającej zbiorniczek z cieczą. W części naziemnej termometr jest ugięty, co ułatwia odczyt.
Nasz kolega Jędrek metodą pradawną chciał określić kierunek wiatru, nie był jeszcze świadom, iż do tego pomiaru służy nowoczesny wiatromierz umieszczony na 15 m maszcie. A współczesna technika pozwala odczytać widoczność (o której często służymy w prognozie dla kierowców).
Największe nasze zdumienie wzbudził Pluwiograf- przyrząd do pomiaru opadów atmosferycznych.
Następnie udaliśmy się do pokoju służb meteorologicznych, gdzie z bliska ujrzeliśmy pracę meteorologów. W pomieszczeniu znajdowało się wiele ciekawych urządzeń służących do kontroli narzędzi w ogródku oraz komputer odbierający dane.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było biuro prognoz synoptycznych. W tym miejscu obejrzeliśmy mapy synoptyczne oraz wiele zdjęć satelitarnych.
Instytut wywarł na wszystkich duże wrażenie, wynieśliśmy z niego wiele cennych informacji o pogodzie i jej przewidywaniu. Informacje te wykorzystamy zarówno na lekcjach geografii jak i w życiu codziennym. Zwłaszcza w najbliższych planach wakacyjnych.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Świdziniewskim - 25 maja 2006r.

Gościliśmy w naszej szkole pisarza fantasy, felietonistę - Wojciecha Świdziniewskiego. Uczniowie liceum: Wojtek Muszyński, Bartek Kuźma oraz Marta Bogdanowicz z gimnazjum zaprezentowali kilka utworów, aby przybliżyć publiczności twórczość białostockiego literata. Autor bardzo ciekawie opowiadał o tajnikach warsztatu pisarskiego oraz fascynacji średniowieczem i Wikingami.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych o tematyce fantasy Łukasza Pawluczuka, ucznia naszego gimnazjum.
zobacz galerię zdjęć

Mistrzostwa PG Nr 8 w Białymstoku w Piłce Nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców - 22, 24 maja 2006r.

Na boisku szkolnym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Marii Konopnickiej w Białymstoku odbyły się rozgrywki klasowe w piłce nożnej chłopców i dziewcząt o tytuł „najlepszej klasy w nogę” zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego Piotra Kondraciuka i Małgorzatę Dąbrowską. Do turnieju zgłosiło się 8 klas chłopców i 6 klas dziewcząt.
Rozgrywki rozegrano w eliminacjach systemem grupowym, natomiast finały systemem „każdy z każdym”. Grupy podzielone zostały rocznikami: klasy I, klasy II, klasy III. Najlepsze klasy w grupach zostały w ten sposób mistrzami swych roczników i walczyły w finale w mistrzostwach gimnazjum.
W wielkim finale chłopców rozegrano mecze: Igc - IIgd (3:5), Igc - IIIgb (2:8), IIgd - IIIgb (0:3).
Podium:
I miejsce – IIIgb
II miejsce – IIgd
III miejsce - Igc
W wielkim finale dziewcząt rozegrano mecze: Igd-IIgc (0:0), Igd-IIIgd (1:1), IIgc-IIIgd (2:1).
Podium:
I miejsce – IIgc
II miejsce – Igd
III miejsce – IIIgd
Najlepszym bramkarzem wśród chłopców okazał się Tomasz Wawrzeniuk, uczeń klasy IIIgb, natomiast wśród dziewcząt uczennica klasy Igc Monika Konwiak.
Podsumowanie turnieju odbyło się podczas obchodów „Dnia Sportu” 2 czerwca 2006 roku. Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia i dyplomy.
Organizatorzy Małgorzata Dąbrowska i Piotr Kondraciuk dziękują wszystkim zawodnikom i zawodniczkom i zapraszają za rok.

zobacz galerię zdjęć

Jedna z dwunastu - konkurs biblioteczny - 15 maja - 2 czerwca 2006r.

Uczniowie gimnazjum i liceum mogli wziąć udział w konkursie czytelniczym pt. „Jedna z dwunastu”. Spośród dwunastu zaproponowanych książek uczestnicy wybierali jedną i odpowiadali na pytania jej dotyczące. W konkursie wzięły udział 24 osoby. Maksymalna ilość punktów otrzymało 18 osób. Wśród nich rozlosowano nagrody:
Anna Ignaciuk – kl. II Gd – książka „Słownik terminów literackich” + breloczek do komórki
Anna Skorulska – kl. III Gd – książka + breloczek „usta”
Anna Matosek – kl. I Gc – książka + breloczek „serce”
Julita Sakowska – kl. III Gc – książka + breloczek do komórki.

Egzaminy maturalne - 4-22 maja 2006r.

Jeszcze ostatnie chwile na gorączkowe przypomnienie najważniejszych informacji…i decydujący moment by udowodnić, że kilka lat pracy nie poszło na marne. Wśród maturzystów przeważa opinia, że „najgorszy jest stres, można wszystko pomieszać albo zupełnie zapomnieć”, więc oprócz wiedzy trzeba też wykazać się opanowaniem i dobrą koncentracją w sytuacjach stresowych. Każdego czekają co najmniej trzy egzaminy pisemne, dwa ustne, ale niebawem po maturze zostaną tylko wspomnienia. Oby jak najlepsze.
zobacz galerię zdjęć

Pożegnanie maturzystów

Po trzech latach nauki nadszedł czas na odebranie świadectw ukończenia XIII Liceum Ogólnokształcącego i pożegnanie się z nauczycielami, młodszymi kolegami i murami szkoły.


Były podziękowania ze strony absolwentów, słowa otuchy przekazane przez młodszych uczniów i życzenia pana dyrektora Krzysztofa Ostrowskiego.


Jeszcze ostatnie uściski, zdjęcia i matura. Powodzenia!

zobacz galerię zdjęć

Egzamin gimnazjalny

Uczniowie III klas naszego gimnazjum, podobnie jak ich rówieśnicy
w innych gimnazjach, przystąpili do egzaminu, którego wyniki zadecydują o ich najbliższej przyszłości. Od nich będzie zależał wybór szkoły ponadgimnazjalnej.


Egzamin składał się z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej, należało się więc wykazać wiedzą ze wszystkich przedmiotów.

zobacz galerię zdjęć

"Lekcja ekonomii" w NBP - 24-28 kwietnia 2006r.

W Oddziale NBP w Białymstoku odbyły się dni otwarte, w których wzięli udział uczniowie klas drugich naszego gimnazjum pod opieką pani Elżbiety Kurian. A było warto! bo była to nietypowa lekcja ekonomii.


Na zwiedzających czekały różne atrakcje:

  - 1 mln złotych - niestety tylko do obejrzenia za pancerną szybą
  - film o historii bankowości w Polsce
  - "inteligentne" maszyny do liczenia, sortowania i sprawdzania autentyczności pieniędzy, które można było przetestować
  - wystawa monet kolekcjonerskich
  - prawdziwa sztabka złota z bankowego skarbca
  - warsztat menniczy, w którym uczniowie próbowali wybijać monety

 

Każdy uczestnik dni otwartych otrzymał nietypowy prezent - brykiet zniszczonych, wycofanych z obiegu pieniędzy! Za rok NBP znów otworzy swoje drzwi, za które naprawdę warto zajrzeć! Zachęcamy.

Wycieczka do Tykocina - 8 kwietnia 2006r.

Jako członkowie koła historycznego jesteśmy bardzo zainteresowani historią naszego regionu. Na wycieczkę do Tykocina wybraliśmy się pod opieką pani Agnieszki Wiechetek.


Od początku było bardzo wesoło - drogę umilały nam śpiewające dziewczyny (przynajmniej im się tak wydawało.). W Tykocinie najpierw obejrzeliśmy żydowską synagogę z 1642 roku. Oprowadził nas miły przewodnik, pokazał bardzo ciekawą makietę miasteczka i opowiedział
o żydowskich zwyczajach. Obejrzeliśmy również eksponaty tamtejszego muzeum.


Podczas małej przerwy na gorącą herbatę usłyszeliśmy parę słów
o historii tego wspaniałego miasteczka. Na rynku podziwialiśmy pomnik bohatera "Potopu" i dziedzica dóbr tykocińskich Stefana Czarnieckiego. Bardzo podobał nam się również Kościół św. Trójcy zbudowany w latach 1742-1750. Zajrzeliśmy również do alumnatu, skąd potem ruszyliśmy do ruin zamku. Z powodu odbudowy nie mogliśmy niestety obejrzeć go z bliska.


Na koniec podziwialiśmy pomnik orła, postawiony na pamiątkę uchwalenia orderu "orła białego". Wyjazd był bardzo udany, chociaż mogłoby być cieplej.

zobacz galerię zdjęć

Dni Otwarte - 5 - 6 kwietnia 2006r.

Wszyscy zainteresowani ofertą na rok szkolny 2006/07 mogli nas odwiedzić w godzinach 10.00-15.00, a z rodzicami od 15.00 do 17.00.


Imprezę tego typu przygotowaliśmy po raz pierwszy. Na zwiedzających czekali nauczyciele i uczniowie. Ich zadaniem było przedstawienie oferty edukacyjnej, zasad rekrutacji oraz dorobku szkoły w różnych dziedzinach.


Uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali wystawy "Wiosenne bukiety kwiatów" i "Klasowe herby" oraz zaprezentowali ciekawe doświadczenia fizyczne i chemiczne.Można było również obejrzeć krótki film "Z życia szkoły" i oczywiście zwiedzić cały budynek.


Dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy nas odwiedzili, a pozostałych zapraszamy za rok!

zobacz galerię zdjęć

VII Białostockie Forum Szkół - 22 - 23 marca 2006r.

W tym roku zaaranżowaliśmy dwa odrębne stoiska dla XIII LO i PG nr 8. Zaprezentowaliśmy osiągnięcia obu szkół, najważniejsze wydarzenia bieżącego roku szkolnego oraz ofertę edukacyjną na rok 2006/07.


W trakcie Forum na stoiskach dyżury pełnili członkowie dyrekcji, nauczyciele, uczniowie w strojach cheerleaderek i Marii Konopnickiej - patronki naszego Zespołu. Informowali oni zwiedzających o dorobku
i propozycjach edukacyjnych szkół, rozdawali ulotki i zachęcali do obejrzenia prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli informatyki.


Mamy nadzieję, że nasze aranżacje stoisk podobały się zwiedzającym
i oddali na naszą szkołę głosy w konkursie na najlepsze stoisko wystawowe.

zobacz galerię zdjęć

Dzień Samorządności - 21 marca 2006r.

W tym dniu zamiast lekcji samorządy uczniowskie zaproponowały szereg atrakcyjnych konkursów, które wymagały pomysłowości, wyobraźni
i inteligencji. W czasie pokazu doświadczeń fizycznych i chemicznych, przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli, nie było co prawda wybuchów, ale np. można było się przekonać, że papier umieszczony w płomieniu świecy nie pali się. Uczniowie gimnazjum podczas Turnieju

Wiedzy i Sprawności rozwiązywali rebusy, łamigłówki, przyszywali guziki.

W tym czasie licealiści rozwiązywali test ekonomiczny, poznawali prawa rynku tworząc miniprzedsiębiorstwa produkujące papierowe łabędzie, a maturzyści przedstawiali przygotowane prezentacje o tematyce ekonomicznej. Były też testy dotyczące savoir-vivru, konkursy na herby klasowe, prezentacja wiosenno-ekologicznych bukietów oraz przygotowanie stroju na pokaz pod hasłem "Papier w modzie". Świetna zabawa i żółto-zielona kolorystyka ubrań uczniów i nauczycieli stworzyły w szkole prawdziwie wiosenną atmosferę.

zobacz galerię zdjęć

Dzień na TAK - 21 marca 2006r.

Celem ogólnopolskiej akcji Dzień na TAK jest zachęcanie do budowania pozytywnych relacji między ludźmi. W tym roku akcja ta miała swój akcent również w Białymstoku.


Wolontariusze działającego w naszej szkole Klubu Ośmiu przeszli ulicami miasta rozdając przechodniom ulotki z pozytywnymi przesłaniami np. "Dobro podaj dalej!", "Podziel się uśmiechem!". Tworzeniu serdecznej i radosnej atmosfery podczas rozmów z przechodniami sprzyjały rozdawane kolorowe balony, smakowite ciasteczka oraz uśmiechy wolontariuszy.

zobacz galerię zdjęć

Szkolna Giełda Turystyczna - 17 marca 2006r.

I Podlaska Szkolna Giełda Turystyczna odbyła się w hali Akademii Medycznej. W targach wzięły odział 24 szkoły, w tym nasze Publiczne Gimnazjum nr 8. Prezentowaliśmy nasze miasto ze szczególnym uwzględnieniem jego spacerowych walorów. Nasze stanowisko pełne było plakatów z różnymi trasami turystycznych wycieczek dla starszych i młodszych. Mieliśmy również "stanowisko multimedialne", gdzie prezentowaliśmy film ze spaceru oraz stoper do chodzenia. Furorą cieszyła się muzyka "disco polo" i tańce w naszym wykonaniu. Jako że reklamowaliśmy spacer... nie mogło zabraknąć na naszym stanowisku napoju regeneracyjnego charakterystycznego dla naszego regionu - czyli kwasu chlebowego.


Dzień minął nam bardzo szybko i mimo zmęczenia ciągłymi rozmowami z osobami odwiedzającymi nasze stoisko, uważamy, że warto było w tej imprezie uczestniczyć!


W przyszłym roku postaramy się przygotować się jeszcze lepiej!!!

zobacz galerię zdjęć

Powitanie Dariusza Kuleszy - 6, 7 marca 2006r.

Po zmaganiach na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie, do szkoły wrócił Darek Kulesza.


Był on najmłodszym członkiem olimpijskiej kadry Polski w Turynie, jedynym startującym w short-tracku i jedynym reprezentantem Podlasia na Zimowych Igrzyskach.


Wiele powodów do dumy dla całej społeczności szkolnej - więc
i powitanie olimpijczyka było huczne. Podczas uroczystych apeli,
w imieniu dyrekcji, nauczycieli i wszystkich uczniów podziękował
i pogratulował Darkowi pan dyrektor Krzysztof Ostrowski. Podkreślił, jak wiele wysiłku i pracy włożył Darek, aby osiągnąć takie sukcesy i jaką samodyscypliną musiał się wykazać, by umiejętnie połączyć intensywne treningi z nauką. Darek, skromny - jak zwykle, opowiadał o swoich wrażeniach i odpowiadał na pytania. Były też kwiaty, pamiątkowe prezenty przypominające o szkole i oczywiście gromkie brawa. Wcześniej wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w akcji pisania listów skierowanych do Darka.


Przedstawiciele samorządów gimnazjum i liceum odczytali wiele zawartych w nich serdecznych słów, podziękowań, gratulacji i życzeń na przyszłość.
Przeważały słowa: Jesteśmy z Ciebie dumni.

zobacz galerię zdjęć

"Syberia - Bajkał" - spotkanie autorskie z Piotrem Malczewskim - 2 marca 2006r.

W ramach lekcji geografii odbyło się autorskie spotkanie ze znanym
i cenionym fotografem i podróżnikiem - Piotrem Malczewskim.


Uczniowie klas II LB i II LC obejrzeli pokaz urzekających slajdów o tematyce Syberia - Bajkał. Równie niesamowite jak fotografie, były opowieści artysty o odległych i tajemniczych miejscach.

"Multimedialna prezentacja mojej szkoły" - 21 lutego 2006r.

Rozstrzygnięty został konkurs dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Marii Konopnickiej
w Białymstoku, polegający na opracowaniu prezentacji multimedialnej
z wykorzystaniem dowolnego oprogramowania.
Oto autorzy najciekawszych prac:
  I miejsce
  - Hubert Kamiński i Piotr Ciołko, VA SP1
  II miejsce
  - Emil Stankiewicz, I GB PG8
  - Aneta Orłowska
  - Greta Charkiewicz, II GB PG8
  III miejsce
  - Zuzanna Siemieniako
  - Magdalena Krupicka, VIA SP1
  - Adam Siergiejuk, III LD XIII LO

Dariusz Kulesza na olimpiadzie w Turynie - 12-25 lutego 2006r.

To wyjątkowe wydarzenie w naszej szkole. Darek Kulesza - uczeń klasy III LA naszego liceum, trenujący short-track w klubie "Juvenia" Białystok, wicemistrz świata juniorów na 500m, reprezentował Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie.


Awansował do ćwierćfinałów olimpijskiego biegu na 500 m w short tracku. W pierwszym biegu eliminacyjnym był drugi, pokonał Niemca Tysona Heunga, lepszym okazał się podwójny mistrz olimpijski, Koreańczyk Ahne Hyun-Soo. W swym ćwierćfinale zajął III miejsce, lecz został zdyskwalifikowany.

nowsze 1 2 starsze

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

3 kwietnia 2020

Imieniny:
Pankracego, Renaty, Ryszarda