Wydarzenia

Rok szkolny 2010/2011

drukuj

Jasełka

Tradycją naszej szkoły są Jasełka Bożonarodzeniowe, które w tym roku zostały zaprezentowane 22 grudnia 2010 r. Treścią ich jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisek Heroda. Oglądana inscenizacja wzbudziła wiele refleksji ale także i radości.

E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Bombki wykonane metodą decoupagé

Na zajęciach Koła Sztuki Użytkowej uczestnicy przygotowywali świąteczne bombki zdobione metodą decoupagé. Własnoręcznie przygotowane, z pewnością stanowiły oryginalną ozdobę Świąt Bożego Narodzenia.

zobacz galerię zdjęć

Wesołych Świąt


W oczekiwaniu na zbliżające się
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok
żegnamy minione miesiące
i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
Pragniemy przeżyć
niepowtarzalne świąteczne chwile
w pokoju i wzajemnej bliskości.
Serdeczne życzenia:
zdrowia, pogody ducha,
spełnienia wszystkich marzeń,
zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów
składają
Pracownicy i Uczniowie
Zespołu Szkół Ogólnokształcących
Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku

Wesołych Świąt

Wszystkim, którzy współtworzą ZSOMS, Rada Rodziców życzy radosnych Świąt i pomyślnego Nowego Roku.
przew. Jerzy Tawrel  

II Wojewódzki Konkurs Plastyczny Tradycje świąt Bożego Narodzenia na Podlasiu

Gazetka Szkolna

Zapraszamy do lektury drugiego w bieżącym roku szkolnym numeru "Gazetki Szkolnej". Życzymy wielu wrażeń. Redakcja. 

"Gazetka Szkolna" - numer 2

Muzyka łagodzi obyczaje

Wychowanie przez sztukę od lat towarzyszy uczniom naszej szkoły. Edukacją muzyczną objęci są wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Audycje muzyczne organizowane przez Filharmonię i Operę Podlaską są opracowywane metodycznie, przygotowują młodego słuchacza do obcowania ze sztuką muzyczną.
13 grudnia byliśmy już trzeci raz w filharmonii. Tym razem tematem audycji była muzyka polska: „Cudze chwalicie-swego nie znacie”. Często podziwiając utwory z innych kręgów kulturowych nie doceniamy w pełni wielkiego bogactwa rodzimej muzyki. Usłyszeliśmy przykłady utworów ludowych w wersji klasycznej i folkowej. Poznaliśmy sylwetki polskich kompozytorów, którzy często w swoich kompozycjach sięgali po motywy folklorystyczne- Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Wojciech Kilar.
Rozpoznaliśmy polskie tańce narodowe min.: oberka , kujawiaka, poloneza.
Nagrodziliśmy brawami muzyków, którzy grali na klarnecie, kontrabasie, akordeonie i instrumentach perkusyjnych.
M.Tawrel

Maraton Pisania Listów

11 i 12 grudnia 2010 r. ludzie na całym świecie zaprotestowali przeciwko łamaniu praw człowieka, biorąc udział w akcji Maraton Pisania Listów Amnesty International. W Polsce padł kolejny rekord - napisaliśmy wspólnie ponad 140 tysięcy listów!!!
Listy pisaliśmy również w naszej szkole (już trzeci raz ,,wystartowaliśmy" w Maratonie...).
W sobotę, 11 grudnia w godzinach 10.00 – 15.30 około 40 osób zechciało poświecić swój wolny czas, by pomóc niewinnie uwięzionym, torturowanym lub prześladowanym za przekonania. Pisali uczniowie z klas: I Gb, I Gc, II Gb, II Gc, III Gb, III Gc, I Lb, I Lc, II Lb i II Lc, absolwenci z ubiegłorocznej klasy III Gc wraz ze swoim byłym wychowawcą oraz kilku innych nauczycieli.
Napisaliśmy 407 listów!!! Szkolny Rekord pobiła Asia Kiryk z kl III Gc - napisała 25 listów! Wśród licealistów największą determinacją wykazała się Ewelina Dryl z klasy I Lc - jest autorką 20 listów. Sandra Wargulewska z I Lb i Basia Płoszkiewicz z I Lc zajęły się segregowaniem i liczeniem listów, wyszły ze szkoły dwie godziny po ostatnim piszącym! Jednak podziękowania od AI przekazujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób zaangażował się w akcję!!! Wieczorem przekazaliśmy lokalnej białostockiej grupie AI nasze listy i 102 złote zebrane na znaczki w tygodniu poprzedzającym Maraton...
Bardzo dziękujemy piszącym i wszystkim, którzy przynieśli karki pocztowe lub wpłacili pieniądze na znaczki.

Organizatorki M. Chwicewska, D. Jabłońska (dziękujemy za pomoc pani Katarzynie Borowskiej) 

 

zobacz galerię zdjęć

Puchar Świata

W niedzielę w Szanghaju zakończył się kolejny z cyklu Puchar Świata w short tracku. Ponownie bardzo dobry występ zanotowały absolwentki ZSOMS: Paula Bzura i Patrycja Maliszewska.

Bzura dwukrotnie rywalizowała na dystansie 1500 metrów. Świetnie wypadła w pierwszym starcie, w którym doszła do finału B. Zajęła w nim 2 miejsce, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej dystansu uplasowała się na 8 pozycji. Rywalizację zdominowały Koreanki: Yang Shin-Young, Hwang Hyunsun oraz Kim Dam Min, które nie miały sobie równych w finale.
W drugim starcie na 1500 metrów (II) Paula również była bardzo blisko finału B, jednak ostatecznie zajęła 15 miejsce. Złoto i srebro ponownie przypadły Koreankom: Cho Ha-Ri i Park Seung-Hi, natomiast brąz wywalczyła Chinka Zhou Yang.
Druga z zawodniczek Juvenii Białystok Patrycja Maliszewska startowała na dystansie 500 oraz 1500 (I) metrów. Niestety nie udało jej się powtórzyć sukcesu sprzed tygodnia, kiedy zajęła 4 miejsce w sprincie. Jednak swój występ również może zaliczyć do udanych. Patrycja doszła do ćwierćfinału, zajmując w nim 3 miejsce, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej dystansu uplasowała się na 12 pozycji. Najlepsze na 500 metrów okazały się Chinki: Zhao Nannan oraz Liu Qiuhong, brąz przypadł Kanadyjce Jessice Gregg.
Nieco słabiej Maliszewska wystartowała na 1500 metrów, gdzie zajęła 22 miejsce.

Kolejnym, bardzo ważnym startem białostockich short trackowców będą Mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 14-16 stycznia w Heerenveen w Holandii. Wcześniej łyżwiarze przygotowywać się bedą w Białymstoku na zgrupowaniu szkoleniowym, podczas którego odbędą się kwalifikacje do Mistrzostw.

Szlachetna paczka

W tym roku nie zabrakło także szlachetnych ludzi w naszej szkole, aby włączyć się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Rodzina, której zostały zebrane dary otrzyma: żywność długoterminową, słodycze, środki czystości, akcesoria komputerowe, odzież i buty a przede wszystkim radość, że o nich ktoś pamięta i jest wrażliwy na ich trudną sytuację.
Wszystkim ludziom dobrej woli: dyrekcji, współpracownikom oraz uczniom, którzy włączyli się do akcji - bardzo dziękuję.
koordynator akcji – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Jesteśmy razem, a nie obok

9 grudnia b.r. wolontariusze ZSOMS po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym z młodzieżą niepełnosprawną z Zespołu Szkół nr 16 w ramach realizowanego projektu „Chcę być razem, a nie obok”. Wspólnie, w miłej i serdecznej atmosferze rozmawialiśmy m.in. o świętach, prezentach i marzeniach, wykonując przy tym ozdoby choinkowe i świąteczne. Obdarowaliśmy naszych niepełnosprawnych przyjaciół upominkami oraz cukierkami.
Naszym spotkaniem byli uradowani nie tylko wychowawcy, co wyrazili przy składaniu życzeń ale przede wszystkim uczniowie z ZS nr 16, dlatego też zostaliśmy zaproszeni na kolejne styczniowe spotkanie, na które już czekamy.

opiekun SKW – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

W niedzielę (5 XII, w godz. 7.30-11.00) uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w tym roku obchodzone ph. „Zapalmy dzieciom światło nadziei”. Nasza akcja charytatywna polegała na rozprowadzaniu wigilijnych świec, z których dochód przekazywany jest na pomoc dla tych, którym już w pierwszym etapie życia przyszło stanąć wobec trudnej i bolesnej rzeczywistości - dzieciom cierpiącym z powodu ubóstwa, niedożywienia, choroby, przemocy, braku miłości czy bezrobocia rodziców oraz tym, którzy zostali dotknięci powodzią.
Podczas akcji były zbierane także pieniądze sprzed denominacji, które po wymianie w NBP zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom objętym programem „Skrzydła” oraz na leczenie dzieci i ich rehabilitację.
Sprzedaż świec wigilijnych oraz zbiórka „starych pieniędzy” do 19 grudnia b.r. odbywa się również na terenie naszej szkoły.
Pomimo mrozu, wolontariuszki: Ania Woszczenko, Paulina Kucharczyk, Paulina Naumowicz i Patrycja Zielińska – podjęte zadania wykonały odpowiedzialnie, przy tym z wielką życzliwością i radością.

opiekun SKW – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Maliszewska 4. w Pucharze Świata

Rewelacyjny występ zanotowała w Pucharze Świata Patrycja Maliszewska. W miniony weekend w chińskim Changchun absolwentka ZSOMS w Białymstoku dotarła do finału A na dystansie 500 metrów. Wśród kobiet jest to dotychczas najlepszy wynik w historii polskiego short tracku. Wcześniej udało się to jedynie zawodnikowi Juvenii Białystok Bartoszowi Konopko, który na tym samym dystansie zajął 4. miejsce w Pekinie w 2008 roku.

Maliszewska bardzo udanie rozpoczęła rywalizację sprintu wygrywając swój bieg kwalifikacyjny. W ¼ finału, jak i półfinale, olimpijka z Vancouver przegrywała jedynie z Chinkami – Fan Kexin oraz Zhao Nannan. W biegu finałowym musiała uznać wyższość wyżej wymienionych Chinek oraz Koreanki Kim Dam Min. Patrycja minęła linię mety jako ostatnia i ostatecznie zajęła bardzo wysokie czwarte miejsce.

W Chinach rywalizacja na dystansie 500 metrów odbyła się dwukrotnie. Patrycja Maliszewska w swoim drugim starcie w sprincie zajęła 21. pozycję.

Bardzo dobrym występem może też się pochwalić Paula Bzura. Podobnie jak podczas pierwszych zawodów Pucharu Świata w październiku, Paula dotarła do finału B na dystansie 1500 metrów. W swoim biegu zajęła szóstą pozycję, co dało jej ostatecznie 12. miejsce w klasyfikacji generalnej dystansu. Druga z olimpijek startowała również na dystansie 1000 metrów, gdzie była 20.

W Chinach wystartowała jeszcze jedna z białostoczanek Agnieszka Olechnicka, która zajmowała kolejno 23. i 25. miejsce na 1500 oraz 500(II) metrów. Na dalszych pozycjach uplasowali się również Jakub Jaworski oraz Sebastian Kłosiński. Pierwszy z nich był 26. na 500(II) metrów oraz 33. na dystansie trzy razy dłuższym. Natomiast Kłosiński zajął 29. miejsce w sprincie i 34. na 1000 metrów.

To nie koniec zmagań białostockich short trackowców w Pucharze Świata w tym roku. Już za tydzień wystartują oni w kolejnym cyklu tych zawodów w Szanghaju.

Ogólnopolskie Zawody Rankingowe

W weekend w Sanoku odbyły się Ogólnopolskie Zawody Rankingowe oraz Puchar Polski w short tracku. Zawody zdominowali zawodnicy Juvenii Białystok, którzy zajmowali najwyższe miejsca na podium. Bezkonkurencyjny okazał się Bartosz Konopko, który wygrał klasyfikację wielobojową w obu imprezach.

Wyniki Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych

Seniorki:
1. Joanna Adamska (I miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
2. Karolina Regucka (II miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)

Juniorki A:
1. Anna Twarowska (II miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)
2. Agnieszka Tawrel (IV miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
3. Beata Podwysocka (I miejsce na 1500m i V miejsce na 500m)

Juniorki B:
1. Patrycja Roszkowska (I miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
2. Adrianna Ciwoniuk (II miejsce na 1500m i III miejsce na 500m)
3. Patrycka Rokicka (III miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)

Juniorki C:
1. Natalia Maliszewska (I miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
2. Magda Warakomska (II miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)
3. Agata Greś (III miejsce na 1500m i III miejsce na 500m)

Juniorki E:
2. Julia Kozłowska (II miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)

Seniorzy:
1. Bartosz Konopko (I miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
2. Wojciech Kraśnicki (II miejsce na 1500m i III miejsce na 500m)
3. Marcin Makarczuk-Jackowski (III miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)

Juniorzy A:
1. Jakub Borowski (I miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)
2. Radosław Zawiślak (II miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)

Juniorzy B:
1. Michał Dudziuk (I miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
2. Jakub Korolczuk (III miejsce na 1500m i III miejsce na 500m)
3. Paweł Kozłowski (II miejsce na 1500m)

Juniorzy C:
1. Wojciech Kamieński (I miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
2. Rafał Kiluk (II miejsce na 1500m i III miejsce na 500m)
3. Kamil Moczulski (V miejsce na 1500m i II miejsce na 500m)

Juniorzy D:
3. Rafał Szymański (III miejsce na 1500m i III miejsce na 500m)

Juniorzy E:
1. Krzysztof Drumski (I miejsce na 1500m i I miejsce na 500m)
2. Tomasz Borys (II miejsce na 1500m i VI miejsce na 500m)
3. Kamil Kozłowski (II miejsce na 500m)


Wyniku Pucharu Polski:

Kobiety:
1. Agnieszka Tawrel (I miejsce na 1000m i I miejsce na 500m)
2. Karolina Regucka (II miejsce na 1000m i II miejsce na 500m)
3. Joanna Adamska (III miejsce na 500m)

Mężczyźni:
1. Bartosz Konopko (I miejsce na 1000m i I miejsce na 500m)
2. Marcin Makarczuk-Jackowski (II miejsce na 1000m i II miejsce na 500m)
3. Radosław Zawiślak (III miejsce na 1000m i III miejsce na 500m)


Kolejne zawody z cyklu Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych oraz Pucharu Polski odbędą się w dniach 22-23 stycznia w Białymstoku.
Wcześniej, w dniach 17-19 grudnia, zawodnicy Juvenii Białystok wystartują w zawodach Danubia Cup na Słowacji.

Wspieramy Białostockie Hospicjum dla Dzieci

W sobotnie popołudnie (4 XII) osiemnastu wolontariuszy ZSOMS wraz z opiekunem uczestniczyło w akcji charytatywnej na rzecz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Akcja miała miejsce w Galerii Handlowej Biała. Mając na uwadze tak szczytny cel, młodzież bardzo chętnie realizowała podjęte zadania: zbiórka datków pieniężnych, obsługa stoiska z artykułami świątecznymi oraz wykonywanie z papieru żonkili, które będą rozdawane darczyńcom podczas planowanej, marcowej kwesty organizowanej także przez Fundację „Pomóż Im” na rzecz hospicjum.
Dziękuję wolontariuszom za poświęcony czas i zaangażowanie.

opiekun SKW – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Świąteczna zbiórka żywności

4 grudnia b.r. wolontariuszki z kl. ILc Julita Popławska i Monika Tyborowska wraz z opiekunem dzielnie przez trzy godziny uczestniczyły w akcji charytatywnej – „Świąteczna zbiórka żywności” dla ubogich rodzin. Zbiórka odbywała się w sklepie „EDIS”. Zebranych zostało mnóstwo produktów spożywczych o długim terminie ważności oraz słodyczy, z których wkrótce zapewne ucieszą się obdarowani. Akcja została zorganizowana we współpracy z Caritas Archidiecezji Białostockiej.

 

opiekun SKW – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Beniowski inaczej

25.11.2010r. część klasy artystycznej i koło teatralne pod opieką pani K. Zalesko ponownie wyruszyło na spotkanie ze sztuką. Tym razem mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl pt .,,Beniowski’’. Ten poemat dygresyjny J. Słowackiego nie cieszy się popularnością wśród młodzieży. Trudności sprawia język i oczywiście dygresje (wtrącenia autora). Pełni wątpliwości zasiedliśmy w małej, ciemnej salce (120 osób). I już początek nas poraził! Aktorzy – Aleksandra Maj i Bernard Bania z pełną żywiołowością i zaangażowaniem uwspółcześnili Słowackiego. Główny bohater-Beniowski okazał się kochliwym szlachcicem, który nie boi się eksperymentować z używkami. Małymi środkami aktorzy potrafili rozśmieszyć a czasami zadziwić widzów. Brawa biliśmy na stojąco.
Tradycyjnie potem było spotkanie z aktorami i ćwiczenia dykcyjne oraz czytanie wiersza romantycznego. Na zakończenie wysłuchaliśmy wykładu o teatrze średniowiecznym, krwawym i okrutnym (wrażenia ze spotkania można obejrzeć na zdjęciach wykonanych przez Natalkę Wojno). W grudniu czekają na nas ,,Czarownice z Salem’’. A może Wy też chcecie przenieść się do świata inkwizycji i stosów? Zapraszamy.

Gazetka Szkolna

W tym roku szkolnym uczniowie PG 8 po raz kolejny uczestniczą w międzynarodowym programie eTwinning. Szkołą partnerską dla PG 8 jest Gymnasio Livadochoriou z Grecji. Koordynacją projektu w naszej szkole zajmuje się pani Justyna Madeja.
Więcej informacji o projekcie eTwinning i i wiadomości o innych ważnych wydarzeniach w ZSOMS znajdziesz w ostatnim numerze ,,Gazetki Szkolnej".
Zapraszamy do lektury!

 

 "Gazetka Szkolna" - numer 1

ENTER YOUR FUTURE 2010

Już za kilka dni rusza realizacja projektu "Enter Your Future": 22 - 26 listopada 2010.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku szkolnym będziemy gościć studentów z całego świata w ramach projektu organizowanego przez Aisec.

Formą będą szkolenia, warsztaty i dyskusje objęte tematyką edukacji rozwojowej, prawa człowieka, edukacji międzykulturowej, inteligencji emocjonalnej i komunikacji interpersonalnej.

W trakcie trzech pierwszych dni uczestnikami warsztatów będą uczniowie liceum klas III – poniedziałek, II – wtorek, I – środa. Następnie zostaną utworzone dwie grupy, z których jedna będzie miała spotkanie w czwartek, druga w piątek. Godziny spotkań każdego dnia będą jednakowe – 8.30-13.30 i odbywać się będą w sali numer 49.

Uczestnicy zobowiązani są do czynnego udziału w warsztatach i podejmowaniu dyskusji

Barbara Kamińska

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

25 maja 2020

Imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny