Wydarzenia

Rok szkolny 2010/2011

drukuj

Wakacje

Wszystkim Uczniom oraz Absolwentom ZSOMS -

 

życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły - 

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna,

pracownicy administracji i obsługi
ZSOMS w Białymstoku.


Gazeta szkolna

Redaktorzy z koła dziennikarskiego zapraszają do lektury ostatniego w tym roku numeru szkolnego pisma.

 

Tu przeczytasz

 "Wyindywidualizowanych".

 

Uczniowie z klasy I Lb, uczestnicy zajęć dziennikarskich, przygotowali dodatek pod tytułem ,,Niech żyją wakacje". 
 

Tu przeczytasz

 "Niech żyją wakacje".

 

Życzymy miłej lektury!

Warsztaty aktorskie z panią Aleksandrą Maj

We czwartek, 9 czerwca, odbyły się w naszej szkole trzecie już zajęcia teatralne, tym razem naszym gościem była pani Aleksandra Maj. Niestety aktorka Teatru Dramatycznego spóźniła się nieco na zajęcia, ponieważ utknęła w korku, ale czekanie tylko podsyciło chęć uczestnictwa w warsztatach.
Tematem naszych zajęć były ludzkie emocje. Zaczynając od śmiechu, a na płaczu kończąc, staraliśmy się ukazać je wszystkie. Nieraz do wywołania u kogoś płaczu potrzeba było kuracji wstrząsowej - na szczęście nic poważnego nikomu się nie stało. Zaczęliśmy od śmiechu. Wyobraziliśmy sobie, że jesteśmy na plaży, jest nam dobrze i w pewnym momencie pojawia się klaun - śmialiśmy się do utraty tchu. Przez to, że każdy wyraża emocje w inny sposób, każdy śmiech wyglądał nieco inaczej, lecz to była tylko rozgrzewka… Przyszedł czas na strach. Sama myśl, że jesteśmy w płonącym samolocie, który zaraz roztrzaska się o ziemię jest przerażająca, a co dopiero przy trzydziestu osobach krzyczących, płaczących i niepotrafiących opanować swojej paniki… „Życie w którym żyjemy, jest zupełnie inne od tego, które gramy na scenie” powiedziała pani Maj, tłumacząc nam, jak potrzebne jest wyrażanie emocji w teatrze. Warsztaty nie mogły obyć się bez płaczu, dlatego naszym zadaniem było jego wywołanie. Jednym przychodziło to z łatwością, gdyż myśl o kimś, kogo niedawno straciliśmy łatwo wywoływała u nas łzy. Innym płacz sprawiał wielką trudność, wtedy trzeba było myśleć o bezradności, bezsilności a potem zacząć „wykańczać” ciało - zwykłe pompki potrafią zdziałać cuda. Zajęcia aż kipiały emocjami - raz byliśmy zbuntowanym i nieposkromionym tłumem, a zaraz stawaliśmy się bezbronnymi i bezsilnymi ludźmi. Potem przyszedł czas na to, by zamienić się w łagodne zwierzątka, ale za sekundę byliśmy krwiożerczymi bestiami. W takich momentach dało się zauważyć diametralną różnicę i gwałtowne przejście między emocjami, to pozwalało nam odróżnić jedno od drugiego. Ćwiczyliśmy złość, smutek, radość…
Było świetnie. Krzyczeliśmy, płakaliśmy, śmialiśmy się - wyrzucaliśmy z siebie wszystko. Drzemie w nas potężna siła, która może nam pomóc uformować nasze emocje tak, żeby wyglądały wiarygodnie, a nie sztucznie, żeby pokazały swoją wyrazistość. Po zajęciach zostało nam tylko zamienić słowa w działanie. Zajęcia bardzo mi się podobały. Co z nich wyniosłem? To, że granie emocji jest o wiele trudniejsze, niż samo ich okazywanie.


Jakub Juźba

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie poetyckim

Ania Opiela, uczennica kl. III gb z PG nr 8, została wyróżniona w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Przecież każdy pisze wiersze”. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 9 czerwca 2011 r. w warszawskim Ośrodku Kultury „Arsus”. Ponadto Ania została zaproszona na warsztaty poetyckie z Ernestem Bryllem, który pozytywnie ocenił jej wiersze. Zajęcia z uznanym poetą dostarczyły naszej uczennicy wielu wrażeń i podsunęły nowe pomysły.

 
Ania Opiela przez trzy lata nauki w naszym gimnazjum była aktywnym członkiem sekcji literackiej Koła Młodych Twórców.

 
Gratulujemy sukcesu!

zobacz galerię zdjęć

Konkurs recytacji w Publicznym Gimnazjum nr 15

7 czerwca 2011r. o godz. 10.00 odbył się XV Wojewódzki Konkurs Recytacji im. Wiesława Kazaneckiego. Nasza uczennica Kamila Golc brała w tych trudnych zmaganiach udział i zajęła pierwsze miejsce. Gratulujemy Kamili i życzymy dalszych sukcesów.

K.Z.

Warsztaty teatralne

26 maja 2011 r. odbyły się w naszej szkole comiesięczne warsztaty teatralne, prowadzone przez aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Tym razem prowadzącą była pani Katarzyna Minkiewicz- aktorka TD.

 
W warsztatach na sali gimnastycznej uczestniczyło 32 uczniów z klas: IGB, IIGB, IIIGC, IIIGB, ILB.

 
Zajęcia rozpoczęły się krótką rozgrzewką. Następnie uczniowie wykonali szereg ćwiczeń dykcyjnych, np.: trzykrotne, szybkie powtarzanie zdania: „Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa”. Bardzo ciekawie prezentowało się ćwiczenie pt. „Lustro” – wszyscy uczestnicy, stojąc naprzeciw prowadzącej, naśladowali jej ruchy, miny, itp. – wymagało to wyjątkowego skupienia.

 
Zwieńczeniem warsztatów była prezentacja przez uczniów minispektakli, które przygotowali oni wcześniej, pracując w kilkuosobowych grupach. Każda z grup miała za zadanie opracować scenariusz spektaklu, przygotować rekwizyty i wystąpić przed innymi uczestnikami warsztatów. Niektórzy z uczniów zaskoczyli poczuciem humoru i zmysłem obserwacji rzeczywistości.
Warsztaty trwały 1,5 godziny, ale nie był to zmarnowany czas.

 
Ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z aktorami Teatru Dramatycznego odbędą się w czerwcu. Już teraz zapraszamy chętnych do uczestnictwa. (SD)

zobacz galerię zdjęć

Spotkania integracyjne wolontariuszy z młodzieżą niepełnosprawną

18 maja b.r. odbyło się kolejne spotkanie integracyjne wolontariuszy ZSOMS z młodzieżą niepełnosprawną w Zespole Szkół Nr 16 w Białymstoku, w ramach realizowanego projektu „Chcę być razem, a nie obok”. Każde poprzednie spotkanie (raz w miesiącu) było poświęcone innej tematyce, dzięki temu młodzież wzajemnie mogła kształtować umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów interpersonalnych. Nauczyła się wypracowywania wspólnych zasad pracy w grupie. W trakcie spotkań nasi wolontariusze mogli doświadczyć z jakimi problemami borykają się niepełnosprawni w codziennym życiu, a to z pewnością pozwoli im propagować wiedzę o osobach niepełnosprawnych wśród młodzieży.
Poprzez m.in. wspólne zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne wolontariusze pomagali niepełnosprawnym wzmacniać poczucie ich własnej wartości.
Podczas ostatniego spotkania wspólnie uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mimo, iż nie każde ćwiczenie było wykonane profesjonalnie, to jednak wszystkim sprawiło ono wiele radości.

Słowa podziękowania składam wszystkim uczestniczącym w spotkaniach integracyjnych, a w sposób szczególny najbardziej aktywnym wolontariuszkom:
Ani Woszczenko, Paulinie Kucharczyk, Magdzie Madaj, Sylwii Poetek (IIIgC), Elizie Jana, Martynie Stafa, Edytce Turowskiej oraz Adzie Zielik (IIIgB).

opiekun SKW – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Oczekując na beatyfikację Jana Pawła II

Przed beatyfikacją Jana Pawła II w naszej szkole na lekcjach religii realizowane były tematy związane z Jego osobą i nauczaniem. Podczas przerw międzylekcyjnych (za pomocą radiowęzła szkolnego) cała społeczność szkolna mogła słuchać odtwarzanych wypowiedzi papieża, które skierowane były szczególnie do młodzieży. Zorganizowane zostały wyjścia z uczniami pod pomnik Jana Pawła II, gdzie składaliśmy kwiaty, paliliśmy znicze, śpiewaliśmy również ulubioną pieśń papieża pt. „Barka”. Podjęliśmy także wspólną modlitwę w Katedrze Białostockiej, dziękując Bogu za dar osoby Jana Pawła II i wyniesienie Go do godności błogosławionego.

E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

XXII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Filmie

Dnia 26 kwietnia 2011r. odbył się etap wojewódzki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie. Naszą szkołę reprezentował dwuosobowy zespół z klasy I LC w składzie - Piotr Gierasimczyk oraz Julita Popławska. Udało nam się zająć II miejsce premiowane wyjazdem na centralny finał konkursu, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 29.06-03.07.2011r.
Gratulujemy i powodzenia w finale.

Wesołych Świąt

 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja"
życzą
Pracownicy i Uczniowie
Zespołu Szkół Ogólnokształcących
Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku.

Wesołych Świąt

CAŁEJ NASZEJ ""RODZINIE"" Z ZSOMS ZDROWYCH, POMYŚLNYCH I ZASOBNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZY -  

 

Przew. Rady Rodziców
Jerzy Tawrel

 

Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny

W rozstrzygniętym 18 kwietnia 2011 r. Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „Ptaki Podlasia” laureatkami zostały trzy uczennice z PG nr 8 (z Koła Młodych Twórców):
- Aleksandra Bebko z kl. I GB zajęła III miejsce;
- Anna Dołżyńska z kl. I GC otrzymała wyróżnienie;
- Marta Modzelewska z kl. II GB – wyróżnienie.
Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 w Białymstoku. Nagrodzone fotografie można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej.
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć

Nowy numer gazetki szkolnej

Redaktorzy z koła dziennikarskiego zapraszają do lektury szkolnego pisma pod (nowym!) tytułem ,,Wyindywidualizowani".

 

Tu przeczytasz "Wyindywidualizowanych".

 

Uczniowie z klasy I Lb, uczestnicy zajęć dziennikarskich, przygotowali dodatek pod tytułem ,,Witaj Wiosno" 
 

Tu przeczytasz "Witaj wiosno".

 

Życzymy miłej lektury!

Warsztaty aktorskie

18.04.2011r. odbyły się w naszej szkole warsztaty aktorskie, które prowadziła pani Agnieszko Możejko. Młodzież mogła podczas ćwiczeń dykcyjnych i ruchowych wzbogacić swój warsztat pracy. Pani Agnieszka w ,,energetyczny’’ sposób prowadziła zajęcia. Dwie godziny minęły bardzo szybko. W maju będziemy gościli także aktorkę Teatru Dramatycznego - Aleksandrę Maj. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na warsztaty.

zobacz galerię zdjęć

Pomagamy także przed świętami

Tradycyjnie przed świętami grupa wolontariuszy (21 osób) z naszej szkoły uczestniczyła w pakowaniu paczek żywnościowych przeznaczonych najbiedniejszym mieszkańcom Białegostoku. Akcję charytatywną zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinie DROGA.

opiekun SKW – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Konkurs – Ośmiu Wspaniałych

8 kwietnia b.r. odbyła się Gala XVI Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Konkurs stanowi formę wyróżnienia osób, które bezinteresownie poświęcają swój czas na rzecz potrzebujących, tym samym promują dobro oraz postawę szacunku i wrażliwości względem drugiego człowieka. Wśród uczniów naszej szkoły wielu taką postawę przejawia. Do tegorocznej edycji konkursu została wytypowana wolontariuszka – ucz. kl. IIIgC PG nr 8 Anna Woszczenko, którą uhonorowano tytułem finalisty.

 
Ania brała udział niemalże we wszystkich akcjach charytatywnych organizowanych przez Szkole Koło Wolontariuszy ZSOMS, ponadto aktywnie uczestniczyła w cyklicznych spotkaniach integracyjnych naszego koła z młodzieżą niepełnosprawną. Jako wolontariuszka jest wspaniałym przykładem dla rówieśników, jak można pomagać innym, jak zorganizować swój wolny czas, jak kształtować swoją osobowość podejmując działania prospołeczne, przy tym dając cząstkę siebie innym - ku ich radości.

Ani gratulujemy wspaniałej postawy oraz uzyskania tytułu finalisty konkursu.

 
opiekun SKW – E.Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Uczciliśmy pamięć Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia 2011 r. – w pierwszą rocznicę Katastrofy pod Smoleńskiem odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Ofiar przed kościołem św. Rocha. Wymienione zostały nazwiska wszystkich ofiar tej tragedii, o godz. 8.41 zgromadzeni uczcili pamięć minutą ciszy, następnie zostały złożone wieńce. W intencji ofiar była sprawowana także msza święta w kościele św. Rocha pod przewodnictwem JE ks. Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego. W uroczystościach brali udział także uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym, harcerze oraz nauczyciele.

E. Rogowska

zobacz galerię zdjęć

Projekt z klasą

Bierzemy udział w konkursie "Projekt z klasą", którego organizatorem jest Wydawnictwo Nowa Era. Nasz projekt nosi tytuł "Teatralniak - różne oblicza teatru", jego autorką jest pani Katarzyna Zalesko.

Pomóż nam wygrać! Wejdź na stronę http://www.nowaera.pl/, oddaj codziennie głos na projekt nr 59, ty zostaniesz jurorem, a w kolejnym roku szkolnym odbędą się ciekawe zajęcia teatralne.

Twój głos jest bardzo ważny! Codziennie!

nowsze 1 2 3 4 5 starsze

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

25 maja 2020

Imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny