Wydarzenia

Szczegóły

drukuj

"Arcydzieła literatury XX wieku" - 11 marca 2005 r.

W ZSOMS odbyła się niecodzienna impreza. Otóż nasza szkoła, jako jedyna w mieście, otrzymała w darze od Banku PKO BP w Białymstoku komplet książek z kolekcji Gazety Wyborczej "Arcydzieła literatury XX wieku". Prezent przekazał na ręce Dyrektora szkoły, pana mgr Zdzisława Omiliana, Dyrektor V Oddziału Banku PKO BP, pan Piotr Lewczuk.

Uroczystość uświetniły występy naszych uczniów. Zespół taneczny "Puls" zaprezentował dwa układy choreograficzne, przygotowane pod kierunkiem pani mgr Elżbiety Lichanów, a młodzież z kółka teatralnego prowadzonego przez panią mgr Katarzynę Zalesko - spektakl pt. "Bunt w teatrze".

Oprawę plastyczną tworzyły wystawy: "Ulubione lektury z dzieciństwa nauczycieli ZSOMS" oraz "Zgadnij, kto to" - prezentacja szkolnych fotografii naszych pedagogów. Oj, niełatwo było rozpoznać niektórych nauczycieli.

zobacz galerię zdjęć

Dzień Samorządności - 21 marca 2005r.

Obchodom tego szczególnego dnia towarzyszyła atmosfera zabawy. Młodzież z każdej klasy przygotowała i wyrecytowała wiersz o szkole. Odbył się pokaz mody wiosennej i makijażu.


Można było się sprawdzić w konkurencjach wymagających zastosowania na wesoło wiedzy z różnych dziedzin np. matematyki, chemii, geografii, historii, języków obcych.

"Nie w moim imieniu" - kwiecień 2005r.

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w zbieraniu funduszy, które przekazano na wsparcie kampanii "Nie w moim imieniu", której celem jest ratowanie koni wywożonych na rzeź. Organizatorem tej akcji jest Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt.

Ranking Podlaskich Szkół Ponadgimnazjalnych - 27 kwietnia 2005r.

XIII Liceum Ogólnokształcące zajęło IX miejsce w ogłoszonym Rankingu Podlaskich Szkół Ponadgimnazjalnych w kategorii Licea, a w podkategorii Najlepsza szkoła sportowa zajęliśmy I miejsce w regionie.

"Moja szkoła w Unii Europejskiej" - 23 maja 2005r.

Publiczne Gimnazjum nr 8 zajęło II miejsce w konkursie wojewódzkim Programu "Moja szkoła w Unii Europejskiej" III edycja w kategorii szkół gimnazjalnych. Docenione zostały działania informacyjno - edukacyjne, które odbywały się w szkole w trakcie roku szkolnego 2004/05 oraz praca pisemna uczennic klasy III gf Moniki Maleszewskiej, Magdaleny Mankiewicz i Moniki Rybakowskiej pt. "Który z programów edukacyjnych UE wykorzystałbym i dlaczego?".

Dzień Unii Europejskiej - 3 czerwca 2005r.

Rozpoczął go uroczysty apel, podczas którego uczniowie wysłuchali hymnu UE i krótkiego referatu o historii tej organizacji. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie prezentacji krajów unijnych w salach.


Największą kreatywnością i pomysłowością wykazały się klasy I la i II la, które zaprezentowały Francję, II ga i II gb prezentujące Wielką Brytanię, III gb i III gd - Niemcy oraz I lb i I le - Portugalię, a "najpyszniejsza" była sala litewska - klasy II gc i I ga. Imprezie towarzyszył konkurs wiedzy o UE oraz zawody sportowe rozgrywane na boisku szkolnym.

Spotkanie autorskie z Pawłem Gorszewskim - 16 czerwca 2005r.

Młody białostocki literat jest autorem debiutanckiego zbioru niezwykle poetyckich opowiadań pt. "Szelest szarości". Dyskusje o twórczości pisarza poprzedziła prezentacja wybranych utworów w wykonaniu Agnieszki Arciszewskiej i Ewy Jakoniuk - uczennic klasy IIId naszego gimnazjum. Opowiadania zostały wcześniej omówione na lekcjach języka polskiego w klasie IIId dzięki zaangażowaniu pani Anny Móżdżyńskiej.


Uczniowie tej klasy wzięli też udział w spotkaniu. Obecni byli również goście: laureaci międzyszkolnego konkursu na parafrazę wierszy i ich nauczycielki. Imprezę prowadziła Halina Skiepko, bibliotekarka, bowiem organizatorem tego spotkania była biblioteka szkolna.

Międzyszkolny konkurs na parafrazę wierszy - 16 czerwca 2005r.

Podsumowaniu konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną ZSOMS towarzyszyła serdeczna atmosfera. Konkurs polegał na napisaniu parafrazy dowolnego wiersza Marii Konopnickiej - patronki naszej szkoły lub Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Napłynęło wiele prac. Po ich wnikliwej analizie, komisja konkursowa pod przewodnictwem pani mgr Katarzyny Zalesko, polonistki ZSOMS, przyznała nagrody.


Oto laureaci:

  1. w kategorii szkół gimnazjalnych:


  I miejsce

  Sylwia Ćwikowska z PG nr 12 w Białymstoku za parafrazę utworu "A jak poszedł król..." M. Konopnickiej


  2. w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:


  I miejsce

  Patryk Gawrychowski z III LO za parafrazę wiersza "Ulica Szarlatanów" K. I. Gałczyńskiego
  II miejsce
  ex aequo Emilia Chomutowska z XI LO w Białymstoku za parafrazę wiersza "A jak poszedł król..." M. Konopnickiej i Joanna Stelmaszuk z III LO w Białymstoku za parafrazę utworu K.I.Gałczyńskiego "Dlaczego ogórek nie śpiewa"
  III miejsce
  Marta Kiebała z III LO za parafrazę wiersza M. Konopnickiej "Budujemy miłej ojczyźnie dom"
  nagroda specjalna
  Agata Wieczorowska z III LO za pracę "Śmierć poety", pierwowzór K.I.Gałczyński
  wyróżnienie
  Joanna Juszczuk z XIII LO w Białymstoku za parafrazę wiersza "Tęcza" M. Konopnickiej

Spotkanie autorskie z Justyną Rożko i Marcinem Kruhlejem 12 kwietnia 2005r.

Miłośnicy poezji z ZSOMS mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z młodymi debiutującymi poetami. Oboje są jeszcze licealistami, ale odnieśli już sukcesy.

Justyna Rożko jest autorką zbiorku wierszy pt. "Zasuszone letnie deszcze", a Marcin Kruhlej wydał tomik poezji pt. " Duszna Górka".
Publiczność wysłuchała kilku utworów opublikowanych w wyżej wymienionych zbiorkach. Zostały one zaprezentowane przez uczennice XIII LO: Joannę Juszczuk, Natalię Chlabicz, Justynę Cwalińską oraz Kingę Fiedoruk.


Na widowni znalazły się również uczennice naszego gimnazjum, które z powodzeniem próbują swoich sił w dziedzinie twórczości poetyckiej: Agnieszka Bufal, Julita Sakowska, Zuzia Godlewska, Ola Pszczoła oraz licealiści. Młodzi poeci opowiadali o swoim warsztacie literackim, zachęcali do rozwijania talentów twórczych i odpowiadali na wszystkie, nawet najbardziej dociekliwe, pytania. Ponieważ wybrane wiersze zostały wcześniej omówione na lekcji języka polskiego w klasie I Le (o profilu humanistycznym) przez panią mgr Annę Móżdżyńską, więc młodzież była przygotowana do dyskusji. Po spotkaniu przyszedł czas na rozdawanie autografów. Poeci wzbogacali je pięknymi poetyckimi cytatami.

zobacz galerię zdjęć

Bożonarodzeniowy kiermasz - 12 - 22 grudnia 2005r.

Na kiermaszu można było obejrzeć i zakupić pocztówki oraz ozdoby świąteczne wykonane przez naszych uczniów, harcerzy działających przy naszej szkole z 31 Szczepu ZHP oraz szkolne koło "Caritas".


Celem było pozyskanie funduszy na rzecz dzieci najbardziej potrzebujących z naszej szkoły, natomiast dochód ze sprzedaży kalendarzyków zostanie przekazany fundacji "Serce - na pomoc chorym i potrzebującym dzieciom". Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem zarówno wśród pracowników szkoły, uczniów jak i też osób odwiedzających naszą szkołę.


Podczas sprzedaży zebraliśmy 178zł 86gr.

Otrzęsiny klas I gimnazjum - 19 października 2005r.

Uczniowie klas I gimnazjum zostali oficjalnie przyjęci do szkolnej społeczności. Aby osiągnąć ten cel musieli wykonać kilka zadań: spróbować pikantnych potraw i kwaśnych napojów, odwiedzić salon kosmetyczny i fryzjerski, pokonać tunel z przeszkodami, zaprezentować swoja klasę w krótkim skeczu lub piosence.


Ukoronowaniem tych trudów było pasowanie na gimnazjalistę przez panią dyrektor Marzenę Kościuszko. A nagrodą dyskoteka.

Otrzęsiny klas I liceum - 26 października 2005r.

Uczniowie klas pierwszych, występujący w ubraniach w wyznaczonym kolorze, rywalizowali w licznych konkursach. Należało wykazać się umiejętnościami tanecznymi, znajomością języków obcych, sprawnością fizyczną, wiedzą z różnych dziedzin życia, ale też zdolnościami plastycznymi oraz piciem mleka i jedzeniem pączków na czas. Gorący doping osób kibicujących i ogromne zaangażowanie startujących sprzyjało atmosferze dobrej zabawy.


Wszyscy w pełni zasłużyli na serdeczne powitanie w gronie uczniów XIII LO. Uroczystość zakończyło tradycyjne ślubowanie.

"Młodzi głosują" - listopad 2005r.

Uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego i Publicznego Gimnazjum nr 8 wzięli udział w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W ramach podjętych działań w szkole odbyły się prawybory parlamentarne i prezydenckie.

Konkurs "Podlaska historia książką malowana" listopad/grudzień 2005r.

Konkurs, zorganizowany przez bibliotekę szkolną, poprzedziły lekcje dotyczące historii książki w bibliotece Muzeum Historycznego. Konkursowi towarzyszyła także wystawa pod takim samym tytułem. Zarówno lekcje jak i wystawa miały ułatwić chętnym prawidłowe rozwiązanie pytań konkursowych. Zwycięzcy konkursu:
  I miejsce
  - Joanna Juszczuk, III LC
  II miejsce
  - Anna Bajguz, II GD
  III miejsce
  - Łukasz Klepacki,II LB
Wszyscy uczestnicy otrzymali dodatkową ocenę z historii i nagrody pocieszenia.

Boże Narodzenie w Unii Europejskiej - 20 grudnia 2005r.

Gościliśmy w naszej szkole uczniów klas piątych i szóstych SP 1 w Białymstoku. O godz. 9.00 przedstawiciele samorządu przywitali gości, którzy następnie wysłuchali kolęd w wykonaniu szkolnego chóru oraz obejrzeli Jasełka.


Kolejnym etapem było obejrzenie prezentacji świątecznych tradycji w wybranych krajach UE: w Finlandii, Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, przygotowanych przez uczniów naszego gimnazjum. Każdy zespół zaprezentował świąteczne potrawy, ozdoby, pozdrowienia, świąteczne słownictwo, można było również posłuchać kolęd w różnych językach. Goście wzięli następnie udział w konkursie "Tradycje Bożego Narodzenia w UE". Na pożegnanie otrzymali od Mikołaja drobne prezenty.


Imprezie towarzyszyła wystawa "Pomysł na choinkę" przygotowana przez uczniów XIII LO.

Studniówka 2006 - 10 lutego 2006r.

Zgodnie z tradycją, na sto dni przed maturą, uczniowie klas III wraz z dyrekcją, wychowawcami, gronem pedagogicznym i rodzicami bawili się na balu studniówkowym w klubie "Lech".


Uroczysty Polonez, wzruszające słowa, szykowne stroje, zabawa do białego rana i piękne wspomnienia.

zobacz galerię zdjęć

Międzyszkolny Konkurs Interpretacji Prozy - 18 lutego 2006r.

Konkurs zorganizowali nauczyciele ZSOMS (S. Dunda, K. Zalesko, E. Badońska). Zadaniem uczestników była recytacja i interpretacja fragmentu prozy odpowiadającego hasłu przewodniemu: "Kto zmaga się ze światem, zginąć musi w czasie, by żyć w wieczności" ("Ludzie bezdomni" - S. Żeromskiego). Jury oceniało uczestników w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Szpakowicz (kl.II LD), Bartłomiej Kuźma (kl. I LB), Monika Ciereszko (PG), Kornelia Grycuk (PG), Natalia Piech (PG) oraz Julita Sakowska (PG).


Uczestnicy konkursu interpretowali fragmenty dzieł m.in.: Sylwii Plath, Henryka Sienkiewicza, Fiodora Dostojewskiego. Ostatecznie Jury wyróżniło następujące osoby:

  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:


  I miejsce

  - Iwona Kuś (VI LO, Białystok)
  II miejsce
  - Justyna Zapolnik (II LO, Białystok)
  III miejsce
  - Paulina Wyszyńska (II LO, Białystok)


  W kategorii szkół gimnazjalnych:


  I miejsce

  - Katarzyna Miłkowska (PG 19, Białystok)
  II miejsce
  - Karolina Rutkowska (PG 4, Białystok)
  III miejsce
  - Julita Sakowska (PG 8, Białystok)

zobacz galerię zdjęć

"Mistrz klawiatury" - 7-21 lutego 2006r.

Szkolne eliminacje do konkursu "Mistrz klawiatury" pozwoliły wyłonić z licznej grupy uczestników prawdziwych mistrzów tej nowoczesnej sztuki.
Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowali się:
  Marcin Kobus, II LD
  Magdalena Iwaniuk, I LD
  Katarzyna Niewińska, II LD
Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Spotkanie autorskie z Joanną Myślińską - 23 lutego 2006r.

W cyklu spotkań literackich, promujących młode talenty z naszego regionu, odbyła się kolejna impreza, na której tym razem gościliśmy u nas młodą, utalentowaną poetkę Joannę Myślińską.


Debiut poetycki Joasi - "Wierszobajki Mateuszka" - to inteligentne, dowcipne, doskonale skonstruowane rymowanki, wpisujące się w najlepsze tradycje literatury dla dzieci: utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej. Walorem tych uroczych wierszy jest subtelny humor i dowcipna puenta. Ponadto "Wierszobajki" mogą posłużyć jako pomoc w ćwiczeniu ortografii i w pracy nad doskonaleniem dykcji i w terapii wad wymowy.


Recytację tych utworów przygotowali uczniowie z klasy I d gimnazjum: Marta Bogdanowicz, Karolina Kędyś, Justyna Oksień, Łukasz Olchowik oraz z klasy I b liceum: Ewa Gołubowska, Ada Kulikowska i Bartłomiej Kuźma. Następnie autorka odpowiadała na pytania publiczności. Mamy nadzieję, że spotkanie z Joanną Myślińską zainspiruje również naszą młodzież i zachęci do aktywności literackiej.

zobacz galerię zdjęć

"Wszystkie barwy kampanii, czyli kampania wyborcza w oczach uczniów" - 24 lutego 2006r.

W Centrum Edukacji Nauczycieli odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu "Wszystkie barwy kampanii, czyli kampania wyborcza w oczach uczniów".Na konkurs nadesłano blisko 100 prac napisanych przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa podlaskiego.


I miejsce w kategorii gimnazjów zajęła uczennica naszej szkoły Agata Lisowska. Gratulujemy!

nowsze 1 2 3 4 5 starsze

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

16 lipca 2019

Imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli